TDMM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ders çalışırken

5 posters

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki

ders çalışırken Empty ders çalışırken

Mesaj  kullanici-yok Cuma 16 Tem. 2010, 22:08

ders çalışırken alışkanlıklarnız var mıdır*
müzik dinlemek, kahve içmek, abur cubur yemek .. vb..
illaki masada mı oturusunuz yoksa çalışırken özel bir koltuğunuz var mı, şanslı kaleminiz var mı Smile
hadi ama paylaşın.. cyclops

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

ders çalışırken Empty Geri: ders çalışırken

Mesaj  daybreak C.tesi 17 Tem. 2010, 00:58

ben kesinlikle sessiz ortamda ders çalışırım. soru çözümü farketmez. ama müzik-yemek -abur cubur asla yok öyle şeyler .
daybreak
daybreak
Profesör
Profesör

Mesaj  kullanici-yok C.tesi 17 Tem. 2010, 01:15

bende sessizlikte çalışmayı tercih ederim, ama yurt gibi kalabalık ortamdaysam da yapacak bir şey kalmıyor bazen Sad
ders çalışıren mutlaka nescafe içerim, elimin altında olmazsa sanki çalıştığımı anlayamıyorum Rolling Eyes
herşeyden kötüsü , konuşma , tv. bir yana ben asla ve asla müzili ortamda asla çalışamıyorum, sinirlerim geriliyor, bazı kişiler kulaklarında müzik çalarlarla ders çalışıyorlar hayret ediyorum Suspect

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  daybreak C.tesi 17 Tem. 2010, 01:40

sana katılıyorum .normal zamanda bile kulaklık kullanamam .müzik bence keyfine varılarak başlıbaşına dinlenmesi gereken bişey.
daybreak
daybreak
Profesör
Profesör

Mesaj  kullanici-yok Paz 18 Tem. 2010, 01:55

geceleri ders çalışabiliyorum, gündüz elime kitap kalem alasım gelmiyor Sad

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  daybreak Paz 18 Tem. 2010, 01:59

mikro bittimi?
daybreak
daybreak
Profesör
Profesör

Mesaj  kullanici-yok Paz 18 Tem. 2010, 02:16

daybreak demiş ki:mikro bittimi?

tekrar yapıyorum, hepsini sınıflandırıyorum kendime göre bir sistem oluşturmaya çalışıyorum..işler iyice karıştı anlayacağın Mad çıldiriciim

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  daybreak Paz 18 Tem. 2010, 02:23

homo_sapiens demiş ki:

tekrar yapıyorum, hepsini sınıflandırıyorum kendime göre bir sistem oluşturmaya çalışıyorum..işler iyice karıştı anlayacağın Mad çıldiriciim
mikro bizim için kolay aslında. ondan başlamakla iyi yapmışsın .ama çıldırman doğru değil.ııhh. olmaz şimdiden. çıldırmayı sınav öncesi kullanıyoruz genelde Laughing
daybreak
daybreak
Profesör
Profesör

Mesaj  kullanici-yok Paz 18 Tem. 2010, 02:29

daybreak demiş ki:
homo_sapiens demiş ki:

mikro bizim için kolay aslında. ondan başlamakla iyi yapmışsın .ama çıldırman doğru değil.ııhh. olmaz şimdiden. çıldırmayı sınav öncesi kullanıyoruz genelde Laughing

bak şimdi daha çok çıldırdım Suspect

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  mpas79 Paz 01 Ağus. 2010, 10:36

önce çok güzel bir gece uykusu. Sleep
sabah erken güne bomba gibi başlamak. sunny bom
asla gece ders çalışmamak ( serotonin in öğrenme yolaklarındaki inhibitör etkisi maximumdur çünkü ) drunken
illa ki sessizlik, mümkünse kütüphane ( kütüphanede de dikkat dağılmasın diye öndeki sıralar, ve o en ön sırayı kapmaca ile başlayan günün ilk rekabet hissi. ) study
aralarda varsa bir tus arkadaşı ile gelsin sorular gitsin cevaplar.. scratch
öğle yemeği arasında ders konuşmamak bilakis geyiğin dibine vurmak.. rendeer
öğle yemeğini müteakip çay ve 1 saatlik ders süresi sonrası masa üstüne yastık, yastık üstüne kafa koymaca...isteyen uyur( bence dadından yinmez ) , isteyene dinlerken dinlendiren bir müzik Sleep ( müzik dinlerken kestiren adam ikonu için admin biyotus a müracaat )

saat 8 e kadar çalış allah çalış study study study study study

8 den sonra serbest..alemin kralısın artık ( yahut kraliçesi ) king queen ister gezing tozing. Arrow
ister çıkmış tus sorusu çözing Question

bakın sonra bakalım netler ne alemde.. affraid
mpas79
mpas79
Admin
Admin

Mesaj  kullanici-yok Paz 01 Ağus. 2010, 13:32

bu bahsettiğin çalışma temposu kaç ay sürdü?

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  mpas79 Paz 01 Ağus. 2010, 16:36

aralıklarla 2 yıl ama en son kesintisiz olarak ( deneme günleri hariç ) 5 buçuk ay uyguladım.
mpas79
mpas79
Admin
Admin

Mesaj  kullanici-yok Paz 01 Ağus. 2010, 16:47

bende 2008 ekimden beri hazırlnıyorum, aynen sen gibi aralıklarla, temelim olsun diye başlamıştım..
önümde 8.5 ay var ancak bunun 3 ayı okul dönemime gitcek.. son 1.5 aydırda mikrop çalışıyorum,
niyetim mikrop ve biyodan full çekmek Smile bakalım kısmet..

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  mpas79 Paz 01 Ağus. 2010, 17:14

8.5 ay çok uzun bir süre
bu sürede sınavın neredeyse tamamından tulum çıkarmak bile mümkün olabilir
ne olur farma ve patoyu da boşlamayın
evet biokimya ve mikrop soru adedinin 200 e 130 unu oluştursa da, bu 130 sorudan sadece 40 tanesinin ortalama çarpanı 0,7. geri kalan 90 tanesi 0,3 ile çarpılıyor.

bence bi bir ay daha mikrop ve biyokimya ile ilgilendikten sonra hiç vakit kaybetmeden farmakoloji ve patolojiye başlayın. bildiğiniz gibi vakit daha çok var. saygılarımla
mpas79
mpas79
Admin
Admin

Mesaj  kullanici-yok Paz 01 Ağus. 2010, 18:57

diğerlerine de çalışcam tabi yanlış anlaşıldım sanrım, bu arada farma ve patoyu aynı zamanda çalışmayı ve anatomiyi sona bırakmayı düşünüyorum..sizce bu mantıklı mı mypas, siz ne önerirsiniz?

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  mpas79 Ptsi 02 Ağus. 2010, 09:14

anatomiyi bence son ana bırakmak yerine sınava bir kaç ay kala sindirmiş hale getirip sınavdan önceki bir kaç gün önce son tekrarını yapmak gerek. sınava yakın günlerde yeni şeyleri öğrenmek yerine bilinenleri tekrarla geçirmek daha faydalı olur kanaatindeyim. sınav stresi ile son on gün insan bildiklerini bile okusa beyin onu almakta adeta inat ediyor. son günler sayfa çevirerek beynin önüne fotoğrafları tek tek getirmek,böylece fotoğraf datasını güçlendirmek önemli.saygılarımla
mpas79
mpas79
Admin
Admin

Mesaj  sinerjizm Ptsi 02 Ağus. 2010, 16:22

homo sapiens aynı zamanlarda başlamışız çalışmaya...herkesin bir stili var galiba ben program yapmayı sevmiyorum, uyamıyorum da zaten.sorular öğrenmede etkili oluyor bence ,mümkünse bi arkadaşla beraber çalışmakta çok verimli oluyor Wink ne olursa olsun kendinizi yıpratmayın arkadaşlar,stresi min.a indirmeye çalışın.motivasyon etkili ders çalışmada en önemli etken bence,ne program ne de saatlerce ders çalışmak...
sinerjizm
sinerjizm
Profesör
Profesör

Mesaj  sinerjizm Ptsi 02 Ağus. 2010, 16:26

illa masaydı sandalyeydi diye de takılmayaın ayrıca nasıl rahatsanız öyle.ben yatarak çalışırım mesela,biraz keyfime düşkünümdür de Laughing tv açıkken de çalışabilirim fark etmez .böyle de hayat bana güzel gbi oldu ya))arada ben de zorlanıyorum yani o kadar da değil queen
sinerjizm
sinerjizm
Profesör
Profesör

Mesaj  kullanici-yok Çarş. 04 Ağus. 2010, 16:13

illa sessizlik olmalı ,takıntı dememek lazım bu na , konsantrasyon sağlamaya yardımcı bir şey bana göre sessizlik..
onun haricinde, uykumun olmadığı ,her zaman ve mekanda ders çalışabilirim, uyku benim için vazgeçilmezlerden, o yüzden ne zaman uykum gelse bu öğlen vakti bile olsa yarım saat bilmedin 1 saat yatar dinlenirim muhakkak..kitapta önemli yerlerin altını asla çizmem mesela, bir dersi adam gibi bitirmeden diğerine geçmem asla.. anlamasam da üstüne üstüne giderim, taa ki anlayıncaya kadar..bol test ve kesinlikle tek başına çalışmak.. önceleri birileri olsun istedim benle beraber çalışan, ancak olmadı.. şimdi alıştım iyice tek çalışmaya , birazda ondan dolayı bu durumum..

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  biyologt Çarş. 04 Ağus. 2010, 20:39

sinerjizm demiş ki:homo sapiens aynı zamanlarda başlamışız çalışmaya...herkesin bir stili var galiba ben program yapmayı sevmiyorum, uyamıyorum da zaten.sorular öğrenmede etkili oluyor bence ,mümkünse bi arkadaşla beraber çalışmakta çok verimli oluyor Wink ne olursa olsun kendinizi yıpratmayın arkadaşlar,stresi min.a indirmeye çalışın.motivasyon etkili ders çalışmada en önemli etken bence,ne program ne de saatlerce ders çalışmak...
Kesinlikle birileriyle çalışma kısmına katılıyorum. İnsan sanki yapması zorunlu olan birşeyi yapmış oluyor gibi gelmiyor o zaman. Zevk alıyor, özellikle msn de buluşup saatlerce soru sormak, telefonda soru yağmuru Smile) Sanki aynı sandalda kıyıya beraber kürek çekmek gibi Laughing Özellikle birileriyle konuşup hatta uyumlu bir çalışma grubu oluşturabilirseniz ne mutlu size, çünkü böyle zor zamanlarda kurulan arkadaşlıklar çok daha gerçek ve kalıcı dostluklara dönüşüyor, insan kendine bile tahammül edemezken, karşılıklı anlayış ve birliktelikle en büyük zorluklar bile küçülüyor, ortaya sinerjizm çıkıyor:D dimi sinerjizmcim Wink Cool
Benim nasıl ders çalıştığıma gelirsek 3 dönem dersaneye ve bir dönem kampa gittim, ve kesinlikle ilk etapta bence dersane şart. Çünkü evde kitapları ilk elime aldığımda daha nasıl okuyacağımı bile kestiremiyordum, ilk dersane dönemimde mikrobiyoloji ve biyokimya çalıştım. çünkü hepimiz bu derslere fakülteden aşinayız. Son sınavıma kadar hiç anatomi çalışmadım, sadece çalışmaya çalıştım, her zaman anatomiye 3 ay çalışsam en fazla 3 soru yaparım ona çalışacağıma diğer derslere daha fazla ağırlık vereyim yanılgısına düşütüm, hata yaptığımı son sınavımda anladım. Arkadaşlar özellikle bizim açımızdan artık puanlar aldı başını gidiyor ve malesef artık ders eleyerek kazanmak çok zor. O yüzden hiçbir dersi elemeyin derim ben.
Ben tüm kitaplarımı her dönem farklı bir renkle çizip, yeni bir bilgi varsa mutlaka yine her dönem farklı renklerle yazdım, aradığım herşey kitabımda olursa başka kaynaklara bakarak zaman kaybetmek istemedim, tüm tus sorularını açıklamalarıyla (mutlaka açıklamalar okunmalı) her tekrar sonrası çözdüm. Sadece mikrobiyoloji ve biyokimya için klinisyen soru kitabını çözdüm ve tusemin soru kitabına da biraz baktım, ama tusdataya gittiğim için bana farklı gelmişti onlar. Ve anatomiden kendime defter hazırladım son sınavımda kemikleri bile çizdim, tüm kasları çizdim herşeyi yazdım ve her tekrarda çizerek ve yazarak tekrar ettim. Yazmak bana çok zaman kaybettirdi ama başka türlü anladığımı hissedemiyordum özellikle aynı fasikülü 10 kere okumuş olunca ne yazacağını tahmin edebiliyor insan o yüzden hızlı hızlı okuyup geçmemek için kendimi yazarak yavaşlatıyordum.
Mesela pato çalışıyorum diyelim, karalama kağıdına genel patoloji kısmını okuduktan sonra aklımda ne kaldıysa yazıyordum, Tus sorularında yaptığım yanlış soruları mutlaka bir yerlere yazıp yapıştırıyordum üstüne dikkat bi daha yanlış yapma falan diyordum.
Son zamanlarda mutfak masasında kettle yanında çalışmaya başlamıştım çünkü günde 5-6 nescafe ve 2-3 tane türk kahvesi içiyordum ve mutlaka sessiz bi ortamda çalışıyordum. Pazar günlerini kendime hep tatil yaptım, bir tane deneme sınavı çözüyor veya en çok yanlış yaptığım konulara bakıodum bir saat, bazen de hiçbirşey yapmıyordum. Ben tüm hayatım boyunca uykumdan hiç ödün vermedim, saat 10, 11 gibi bazen 12 gibi uyanıp öyle başlıyordum çalışmaya bazı günler 3 saat bazı günler 5 saat bazı günler 8 saat çalışıyordum, bazı günler hiçbirşey bakamıyordum. Yani az çalışınca veya çalışamayınca kendinize yüklenmeyin, hiç yoktan iyidir deyin. Çok yazdım, aklıma geldikçe yazarım yine:)
Herkese keyifli çalışmalar lol!
biyologt
biyologt
Admin
Admin

Mesaj  kullanici-yok Çarş. 04 Ağus. 2010, 21:05

sinerjizm demiş ki:illa masaydı sandalyeydi diye de takılmayaın ayrıca nasıl rahatsanız öyle.ben yatarak çalışırım mesela,biraz keyfime düşkünümdür de Laughing tv açıkken de çalışabilirim fark etmez .böyle de hayat bana güzel gbi oldu ya))arada ben de zorlanıyorum yani o kadar da değil queen
benim uğurlu kalemim bile var , kaybedersem bir daha aynısını bulamam herhalde çünkü ne zaman aldığımı bile unuttum, o kadar yani Very Happy

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  kullanici-yok Çarş. 04 Ağus. 2010, 21:09

bu başlıkta bizlerle paylaşımda bulunan herkese teşekkür ederim, bazen ben yanlış mı yoksa doğru bir taktik mi uyguluyorum çalışırken diye düşünüyorken , yazdıklarınızdan görüyorum ki, kazanan ya da iyi puanlar alan arkadaşlarla aynı yolu takip ediyorum, bu da beni motive ediyor kimi zaman..

kullanici-yok
Yard. Doçent
Yard. Doçent

Mesaj  sinerjizm Çarş. 04 Ağus. 2010, 21:40

homo_sapiens demiş ki:
sinerjizm demiş ki:illa masaydı sandalyeydi diye de takılmayaın ayrıca nasıl rahatsanız öyle.ben yatarak çalışırım mesela,biraz keyfime düşkünümdür de Laughing tv açıkken de çalışabilirim fark etmez .böyle de hayat bana güzel gbi oldu ya))arada ben de zorlanıyorum yani o kadar da değil queen
benim uğurlu kalemim bile var , kaybedersem bir daha aynısını bulamam herhalde çünkü ne zaman aldığımı bile unuttum, o kadar yani Very Happy
amman sıkı tut o zmn))
sinerjizm
sinerjizm
Profesör
Profesör

Mesaj  sinerjizm Çarş. 04 Ağus. 2010, 21:44

biyologt demiş ki:
sinerjizm demiş ki:homo sapiens aynı zamanlarda başlamışız çalışmaya...herkesin bir stili var galiba ben program yapmayı sevmiyorum, uyamıyorum da zaten.sorular öğrenmede etkili oluyor bence ,mümkünse bi arkadaşla beraber çalışmakta çok verimli oluyor Wink ne olursa olsun kendinizi yıpratmayın arkadaşlar,stresi min.a indirmeye çalışın.motivasyon etkili ders çalışmada en önemli etken bence,ne program ne de saatlerce ders çalışmak...
Kesinlikle birileriyle çalışma kısmına katılıyorum. İnsan sanki yapması zorunlu olan birşeyi yapmış oluyor gibi gelmiyor o zaman. Zevk alıyor, özellikle msn de buluşup saatlerce soru sormak, telefonda soru yağmuru Smile) Sanki aynı sandalda kıyıya beraber kürek çekmek gibi Laughing Özellikle birileriyle konuşup hatta uyumlu bir çalışma grubu oluşturabilirseniz ne mutlu size, çünkü böyle zor zamanlarda kurulan arkadaşlıklar çok daha gerçek ve kalıcı dostluklara dönüşüyor, insan kendine bile tahammül edemezken, karşılıklı anlayış ve birliktelikle en büyük zorluklar bile küçülüyor, ortaya sinerjizm çıkıyor:D dimi sinerjizmcim Wink Cool
Benim nasıl ders çalıştığıma gelirsek 3 dönem dersaneye ve bir dönem kampa gittim, ve kesinlikle ilk etapta bence dersane şart. Çünkü evde kitapları ilk elime aldığımda daha nasıl okuyacağımı bile kestiremiyordum, ilk dersane dönemimde mikrobiyoloji ve biyokimya çalıştım. çünkü hepimiz bu derslere fakülteden aşinayız. Son sınavıma kadar hiç anatomi çalışmadım, sadece çalışmaya çalıştım, her zaman anatomiye 3 ay çalışsam en fazla 3 soru yaparım ona çalışacağıma diğer derslere daha fazla ağırlık vereyim yanılgısına düşütüm, hata yaptığımı son sınavımda anladım. Arkadaşlar özellikle bizim açımızdan artık puanlar aldı başını gidiyor ve malesef artık ders eleyerek kazanmak çok zor. O yüzden hiçbir dersi elemeyin derim ben.
Ben tüm kitaplarımı her dönem farklı bir renkle çizip, yeni bir bilgi varsa mutlaka yine her dönem farklı renklerle yazdım, aradığım herşey kitabımda olursa başka kaynaklara bakarak zaman kaybetmek istemedim, tüm tus sorularını açıklamalarıyla (mutlaka açıklamalar okunmalı) her tekrar sonrası çözdüm. Sadece mikrobiyoloji ve biyokimya için klinisyen soru kitabını çözdüm ve tusemin soru kitabına da biraz baktım, ama tusdataya gittiğim için bana farklı gelmişti onlar. Ve anatomiden kendime defter hazırladım son sınavımda kemikleri bile çizdim, tüm kasları çizdim herşeyi yazdım ve her tekrarda çizerek ve yazarak tekrar ettim. Yazmak bana çok zaman kaybettirdi ama başka türlü anladığımı hissedemiyordum özellikle aynı fasikülü 10 kere okumuş olunca ne yazacağını tahmin edebiliyor insan o yüzden hızlı hızlı okuyup geçmemek için kendimi yazarak yavaşlatıyordum.
Mesela pato çalışıyorum diyelim, karalama kağıdına genel patoloji kısmını okuduktan sonra aklımda ne kaldıysa yazıyordum, Tus sorularında yaptığım yanlış soruları mutlaka bir yerlere yazıp yapıştırıyordum üstüne dikkat bi daha yanlış yapma falan diyordum.
Son zamanlarda mutfak masasında kettle yanında çalışmaya başlamıştım çünkü günde 5-6 nescafe ve 2-3 tane türk kahvesi içiyordum ve mutlaka sessiz bi ortamda çalışıyordum. Pazar günlerini kendime hep tatil yaptım, bir tane deneme sınavı çözüyor veya en çok yanlış yaptığım konulara bakıodum bir saat, bazen de hiçbirşey yapmıyordum. Ben tüm hayatım boyunca uykumdan hiç ödün vermedim, saat 10, 11 gibi bazen 12 gibi uyanıp öyle başlıyordum çalışmaya bazı günler 3 saat bazı günler 5 saat bazı günler 8 saat çalışıyordum, bazı günler hiçbirşey bakamıyordum. Yani az çalışınca veya çalışamayınca kendinize yüklenmeyin, hiç yoktan iyidir deyin. Çok yazdım, aklıma geldikçe yazarım yine:)
Herkese keyifli çalışmalar lol!
ellerine sağlık cnm.beraber ders çalışmak gerçekten çok zevkliydi zaman hızlı geçiyordu sen sınavını geçtin sıra bizlerde:)umarım yine beraber çalışırız....ama bu sefer ders değil))
sinerjizm
sinerjizm
Profesör
Profesör

Mesaj  biyologt Çarş. 04 Ağus. 2010, 21:52

amin canım flower
biyologt
biyologt
Admin
Admin

1 sayfadaki 2 sayfası 1, 2  Sonraki